Uwaga na oszustów telefonicznych!!!

Apel policjantów o zachowanie ostrożności w kontaktach telefonicznych.

– W minionym tygodniu, do dwóch brodniczanek (73 i 82 lata) na telefon stacjonarny, zatelefonowała nieznana osoba podająca się za członka rodziny i pod legendą wypadku, i wypłaty odszkodowania w wysokości 20 tys. zł. usiłowała doprowadzić kobiety do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Na szczęście mieszkanki Brodnicy zorientowały się , że mają do czynienia z oszustami i nie dały się oszukać.

Brodniccy policjanci po raz kolejny apelują o zachowanie ostrożności w kontaktach telefonicznych z nieznajomymi. Przestępcy działający metodą „na wnuczka”, bądź „na policjanta” wciąż oszukują starsze osoby. Wyłudzają pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów. Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów. Czynów tych dopuszczają się młodzi ludzie, którzy wcześniej rozpoznają sytuacją rodzinną i materialną ofiary. Przy przestępstwach „na policjanta” – podają się za funkcjonariusza, który chce pomóc krewnemu wyjść z więzienia, w którym znalazł się po spowodowaniu wypadku drogowego. Swoją pewnością siebie i informacjami, które posiadają udaje im się wprowadzić w błąd zaskoczona osobę i wyłudzić od niej pieniądze. Pamiętajmy, że POLICJANCI nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy.

Oszuści wymyślają co chwilę nowe metody, aby wyłudzić pieniądze od osób starszych.

O każdym podejrzanym zachowaniu należy pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 997 lub 112. Nie każdy, kto dzwoni lub puka do drzwi ma uczciwe zamiary! Apelujemy także do członków rodzin osób starszych, dzieci, wnuczków. Oni również mogą uchronić swoich najbliższych przed przestępcami. Prosimy o przekazanie im ostrzeżenia. Opowiedzcie, jak działają oszuści, aby mieć pewność, że mama, czy babcia będą wiedziały, jak zareagować, kiedy zadzwoni do nich „daleki krewny” lub dawno niewidziany „wnuczek”, bądź „policjant”, który chce pieniądze – informuje st.asp. Agnieszka Łukaszewska, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Brodnicy.

Fot. [CBR Media]