Order Uśmiechu wręczą w Osieku

Order Uśmiechu – odznaczenie przyznawane na wniosek dzieci – otrzyma w najbliższy piątek 1 lutego katolicki kapłan, ks. Andrzej Danielski, założyciel sieci chórów “Biedronki”, proboszcz parafii w Niewieścinie w diecezji pelplińskiej, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy.

 

Uroczystość wręczenia Orderu Uśmiechu odbędzie się w Osieku koło Brodnicy w diecezji płockiej. O godz. 10.10 rozpocznie się Msza św. z udziałem wszystkich chórów “Biedronki” a o godz. 11.11 gala w szkole podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Osieku. Tradycyjnie laureat musi obowiązkowo wypić z uśmiechem szklankę soku z cytryny.

Założone przez ks. Danielskiego “Biedronki” to sieć chórów działających nie tylko przy parafiach, ale też w szkołach i domach kultury. W całej północnej Polsce, od Łeby po Bydgoszcz, już w 5 diecezjach, działa 12 chórów dziecięcych “Biedronki”. Każdy jest inny, ale każdy wygląda taka samo i śpiewa to samo i tak samo dzięki wspólnemu repertuarowi i podkładom muzycznym. Taki model działania można porównać z biznesową franczyzą, z tym że zamiast pomysłu na biznes podzielono się tu pomysłem na wszechstronną edukację dzieci przez radosny śpiew.

Każda nowa grupa po zgłoszeniu się do ks. Danielskiego dostaje bezpłatnie “pakiet startowy” czyli wytyczne, jak prowadzić chór, repertuar, gotowe opracowania muzyczne i dostęp do regularnie odbywających się warsztatów oraz możliwość wspólnych wyjazdów na koncerty w kraju i za granicę, możliwość posługiwania się specjalnym logo, oraz co ważne: jak pozyskiwać fundusze na działalność.

Ważnym elementem funkcjonowania zespołu są też regularne spotkania z innymi grupami tej “marki”, na przykład przy okazji wspólnych wyjazdów warsztatowych, koncertów, nagrywania teledysków czy płyt. Dzieci również razem uroczyście obchodzą „urodziny chóru” czyli dzień powstania kolejnej grupy. Z tej okazji jest Msza św., uroczysty koncert, zabawa i oczywiście tort z odpowiednią ilością świeczek.

Historia “Biedronek” zaczęła się w 1991 r., w parafii Świętego Krzyża w Tczewie, gdzie powstał zespół dziecięcy, którego zadaniem był śpiew podczas Mszy św. z udziałem dzieci. W 1993 roku do pracy w tej parafii został skierowany ks. Andrzej Danielski i stał się opiekunem zespołu. Zadbał o porządne nagłośnienie, akompaniament i odpowiedni poziom wykonywanych utworów. Wkrótce też chór zaczął wyjeżdżać na koncerty w kraju i za granicę: na Węgry, do Niemiec, Danii, Holandii, Anglii a nawet Norwegii czy Watykanu.

Nazwa zespołu wzięła się od strojów chórzystów. We wczesnych latach 90. w sklepach nie było wielu towarów do wyboru. Dzieci przygotowujące się do debiutu podczas Festiwalu Twórczości Sakralnej w 1991 miały zaprezentować się w jednakowych strojach, a jedynym materiałem w sklepie był czerwony w czarne kropki więc zostały “Biedronkami”. Nie mogły przecież nazwać się inaczej – tłumaczy ks. Danielski.

Gdy zaczęło się zgłaszać coraz więcej proboszczów z marzeniem, że też chcieliby mieć u siebie taki chór, powstał pomysł, aby podzielić się wypracowanym sposobem prowadzenia zespołu dziecięcego.

ŻYCIORYS

Ks. Andrzej Danielski syn Jana i Anny urodził się 8 marca 1966 roku w Pszczółkach k. Gdańska. Ochrzczony w kościele parafialnym pw. św. Jana Nepomucena w Godziszewie, gdzie tata był organistą. Po kilku latach zamieszkali w Śliwicach k. Tucholi – tam przyjął I Komunię świętą i był ministrantem. Od 1978 roku zamieszkali w Brodnicy nad Drwęcą, tu przyjął sakrament bierzmowania.  Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej i  we wrześniu 1985 wstąpił do seminarium diecezjalnego w Pelplinie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk ks. bp Mariana Przykuckiego 25 maja 1991 roku – jeszcze w diecezji chełmińskiej.

Pierwsza posługa wikariusza to parafia św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim, gdzie założył młodzieżowy chór „Laudamus Dominum”.  Po dwóch latach czyli w roku 1993 otrzymał dekret do  parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie. Został mianowany opiekunem scholi parafialnej, z której stworzył Dziecięcy Chór „Biedronki”, później z licznymi oddziałami w Polsce północnej. Opiekował się również młodzieżowym chórem „Juventus”. W tym czasie ks. biskup Jan Bernard Szlaga mianował go Diecezjalnym Duszpasterzem Scholi Liturgicznych i Chórów Dziecięcych w Diecezji Pelplińskiej.

W październiku 2004 został proboszczem parafii św. Jakuba Ap. w Niewieścinie, gdzie pełni posługę do dnia dzisiejszego. Ks. Andrzej ma dwie siostry:  starsza Elżbieta – s.Eligia jest w Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek z Orlika, pracuje jako katechetka w parafii Opatrzności Bożej w Warszawie, a młodsza Lucyna jest nauczycielką j. angielskiego i muzyki w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Osieku k. Brodnicy, gdzie również prowadzi Dziecięcy Chór „Biedronki”.

Na wniosek „Biedronek” ks. Andrzej został zatwierdzonym kandydatem do otrzymania Orderu Uśmiechu.